Gmina Radłów ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Radłowskie zabytki gminy
Najważniejszym miastem w tej części kraju jest Radłów – ciekawe miasto, które może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Dumą Radłowa jest malowniczy rynek, wytyczony najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII wieku. Początkowo otaczała go drewniana zabudowa, po której nie ma dziś praktycznie śladu. Do najciekawszych ozdób tego placu zalicza się obecnie pomnik Tadeusza Kościuszki z początków XX wieku oraz otaczające go głazy narzutowe, zwiezione tu z okolicznych miejscowości. W pobliżu rynku znajduje się kościół – najstarszy zachowany zabytek Radłowa. Jego historia sięga XIV wieku, a w jego wnętrzu można ujrzeć m. in. ciekawe sklepienia na XIV-wiecznych wspornikach. Ciekawie prezentuje się też tablica erekcyjna kościoła. Pochodzi ona z XIV wieku i przedstawia kilka postaci. Jedną z nich jest najprawdopodobniej fundator kościoła, biskup Jan Grot. Dawny folwark oraz pałac dworski – oto kolejne pamiątki z dawnych czasów, którym w czasie wycieczki po Radłowie warto się przyjrzeć.
5 rzeczy, których musisz wiedzieć o Polsce
Okolice Radłowa
W najbliższej okolicy Radłowa nie brak ciekawych zakątków, które warto odwiedzić. Ciekawie prezentuje się miejscowość Zabawa, znana z zabytkowego słupa granicznego z połowy XV wieku. W Niwce można zobaczyć ciekawy cmentarz z I wojny światowej, podobne pamiątki czekają też w Biskupicach Radłowskich. Tu na miłośników historii czekają aż trzy wojenne nekropolie oraz pomniki, które przypominają o trudnych wydarzeniach z XX wieku.
Moja gmina. Uwielbiam tam wracać