5 rzeczy, których musisz wiedzieć o Polsce

Polska, kraj wciąż pozostający poza typowym szlakiem turystycznym w Europie, jest miejscem, które ma wszystko, by stać się jednym z głównych celów podróży dla podróżnych poszukujących historii, kultury, gastronomii i rozrywki. Czy to w Warszawie, stolicy kraju, czy w Krakowie, drugim co do wielkości mieście, z pewnością wyjedziesz z tego kraju z przekonaniem, że dobrze wybrałeś cel swojej podróży.

1. Dzięki wpływom z wielu różnych krajów i kultur, polska gastronomia jest bogata i smaczna. Wykorzystanie zbóż przejawia się w wysokim spożyciu chleba i tradycyjnych pierogów, przy czym dość powszechne jest wykorzystanie innych produktów rolnych, takich jak buraki, grzyby, ziemniaki i ogórki.

W polskiej gastronomii dominuje mięso, a w szczególności wieprzowina, gęsina w okresie Bożego Narodzenia oraz słynny tatar, który można znaleźć praktycznie w każdej restauracyjnej karcie dań. Desery są absolutnym obowiązkiem z niesamowitą różnorodnością ciast i słodyczy o różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli odwiedzisz Polskę zimą, skorzystaj z okazji, aby odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe i napić się ciepłego wina lub piwa.

Czy potrzebne nam nowe województwa?

2. W Polsce obowiązują pewne zasady/prawa, o których należy pamiętać podczas wizyty. Ogólnie rzecz biorąc, picie w miejscach publicznych w Polsce jest zabronione. Istnieją pewne wyjątki, stworzone przez każde miasto, które zezwalają na to w pewnych określonych miejscach, nawet jeśli są one publiczne.

Zakazane jest również przeklinanie w miejscach publicznych, choć prawo to dotyczy w szczególności języka polskiego. Pamiętaj o tym, jeśli odważysz się wypowiedzieć swoje pierwsze słowa po polsku. I nie zapomnij, aby zawsze przechodzić przez przejścia dla pieszych, respektując sygnalizację świetlną. Chociaż prawo to istnieje również w Portugalii, w Polsce jest ono traktowane poważnie, a za jego złamanie grozi mandat.

3. Przygotuj się, że zmienisz zdanie o wódce. Ten wysokoprocentowy napój alkoholowy jest oficjalnym napojem Polski i istnieje wiele marek o różnych smakach. Podczas nocnego wyjścia prawie niemożliwe jest, aby nie wypić kieliszek wódki, czy to zwykłej, czy też zmieszanej z sokami lub przyprawami. Piwo jest również, obok wódki jednym z najczęściej spożywanych napojów w kraju. Obok tradycyjnych marek Żywca, Tyskiego i Okocimia, Polska inwestuje ostatnio intensywnie w piwa rzemieślnicze.

4. Oficjalnie ogłoszona królestwem w 1025 r., historia Polski jest silnie związana z jej położeniem geograficznym, które sprawia, że znajduje się ona w centrum wielu różnych kultur. Czy to w Warszawie, czy w Krakowie, wszędzie można znaleźć ślady niezwykle bogatej przeszłości kulturowej i architektonicznej.

Kraj ten był również miejscem narodzin niektórych z największych światowych postaci kultury i nauki, takich jak słynny kompozytor Fryderyk Chopin, naukowiec Maria Curie oraz astronom i matematyk Mikołaj Kopernik.

5. Unikaj mówienia Polakowi, że Polska jest krajem wschodnioeuropejskim – jeśli to zrobisz, na pewno zostaniesz szybko i ostro skorygowany przez każdego Polaka, który przypomni Ci, że Polska jest krajem środkowoeuropejskim. Jedną z przyczyn tak ostrego oświadczenia jest potrzeba całkowitego odsunięcia się od jakichkolwiek skojarzeń z reżimem sowieckim.

Polska jest jednym z tych miejsc, których nie powinieneś pominąć w swoich europejskich podróżach! Mimo że nie ma tak doskonałego połączenia kolejowego jak w innych krajach, jest to świetna opcja podróży do Pragi, Lwowa i innych pobliskich miast.