Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

Wędrówki po górach to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które mogą uprawiać osoby w każdym wieku, nie zapominając jednak o zasadach bezpieczeństwa. Działania prewencyjne w górach są niezbędne, aby zmniejszyć związane z nimi ryzyko, a tym samym zminimalizować ewentualne wypadki. W tym artykule opisujemy kilka najczęstszych wypadków w górach oraz jakie aspekty należy koniecznie wziąć pod uwagę przed wyruszeniem na wędrówkę.

Wypadki w górach

Nieznajomość wystarczająco dobrze trasy i zgubienie się to jeden z najczęstszych wypadków w górach, zwłaszcza przy złej pogodzie.
Najczęstsze wypadki w górach, nawet podczas pieszych wędrówek, dotyczą zazwyczaj osób niedoświadczonych, które często nie mają ze sobą odpowiedniego sprzętu. Ale podobnie jest z urazami układu mięśniowo-szkieletowego, odwodnieniem i wyczerpaniem.

Chociaż telefony komórkowe są fantastycznym narzędziem, w wielu miejscach zasięg jest nadal słaby i nie ma możliwości skontaktowania się z członkami rodziny lub znajomymi w razie wypadku. Jeśli dojdzie do wypadku, trzeba zadzwonić pod numer 112. W przypadku braku dostępności (z powodu braku baterii lub urządzenia), ktoś powinien pozostać przy poszkodowanym, podczas gdy ktoś inny szuka pomocy.

Z tego powodu najlepiej nigdy nie iść samemu, nigdy nie oddzielać się od grupy i oczywiście koniecznie znać pierwszą pomoc, ponieważ czas, który upływa od momentu wypadku – lub zatrzymania akcji serca – do momentu jej wykonania, ma kluczowe znaczenie dla przeżycia ofiar, tym bardziej w scenariuszu, w którym dotarcie pomocy może zająć dużo czasu.

Najważniejsze rzeczy przed wyruszeniem na wycieczkę w góry

Niezbędne wyposażenie. Mapy terenu, GPS lub kompas, nóż, latarka, telefon (z pełną baterią lub zapasową) i gwizdek są niezbędne. Pełną listę rzeczy przydatnych w górach znajdziesz tutaj.
Prognozy pogody. Ale nie zadowalaj się tylko pogodą w wiadomościach. Najlepiej skorzystać ze wsparcia Państwowej Agencji Meteorologicznej sprawdzić ostrzeżenia pogodowe, które podają wszystkie niekorzystne zjawiska atmosferyczne do okresu maksymalnie 60 godzin.
Wyżywienie. Konieczne jest noszenie ze sobą przekąsek, aby odzyskać siły, w zależności od intensywności i trasy. Najlepiej jest łączyć pokarmy bogate w węglowodany proste z węglowodanami złożonymi, w celu uzyskania energii i odzyskania części zużytych rezerw glikogenu, ale które są łatwe do strawienia. Niektóre opcje to herbatniki, batony energetyczne, mieszanka świeżych i suszonych owoców oraz orzechów.