Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim to cenny zabytek oraz atrakcja turystyczna, której w trakcie wycieczki po Warmii warto się uważniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Z jakich względów turyści z całego kraju tak chętnie poświęcają jej swój czas?

O Zamku w Lidzbarku Warmińskim

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku to cenny zabytek gotyckiej architektury, który może się pochwalić historią sięgającą połowy XIV wieku. Według informacji na portalu https://www.e-warmia.pl/ został on wybudowany w widłach rzek Łyny i Symsarny jako obiekt obronny, od samego początku zachwycał swa formą i rozmiarami. I choć w swych dziejach często zmieniał on swój wygląd, do dziś urzeka ciekawymi rozwiązaniami oraz uroczymi elementami. Wspaniałym doświadczeniem może się okazać wizyta na zamkowym dziedzińcu, otoczonym pięknymi krużgankami, oraz wizyta w piwnicach, które dawniej służyły jako magazyny żywności i więzienie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy też spacer po zamkowych wnętrzach, a szczególnie po tych salach, które do dziś urzekają reprezentacyjnym charakterem. Na czym warto skupić największa uwagę? Jednym z tych miejsc, których w czasie zwiedzania zamku w Lidzbarku Warmińskim nie można pominąć, jest zamkowa kaplica. Pięknie prezentuje się też refektarz, w którym obecnie prezentowane są zbiory sztuki średniowiecznej Warmii i Prus Krzyżackich. Komnata audiencyjna, kapitularz, sypialnia biskupa oraz pokoje prywatne – oto kolejne atrakcje, które czekają na gości zwiedzających biskupią rezydencję.

Lidzbark Warmiński to nie tylko piękny zamek, ale i inne zabytki, którym warto poświęcić swój czas. Kto znajdzie tanie noclegi w tej części Warmii, ten na nudę z pewnością nie będzie mógł narzekać. To piękne miasto ma się czym pochwalić, a i wycieczki po jego najbliższej okolicy dostarczą nam niezapomnianych wrażeń.