Zamość: co warto zobaczyć w tym mieście?

Zamość może się pochwalić wspaniałą historią, o której do dziś przypominają nam piękne budowle znajdujące się w centrum tego miasta. Zamość – idealne miasto renesansowe, to kuszący cel wycieczki dla każdego, kto ceni sobie piękno architektury. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zamość to przede wszystkim malowniczy rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami z charakterystycznymi podcieniami. Na rynku wyróżnia się potężny ratusz, którego reprezentacyjne schody stały się jedną z turystycznych wizytówek tego miasta. Dowiedz się więcej o ratuszu w Zamościu tutaj. Zwiedzanie Zamościa nie może się też obejść bez wizyty w najważniejszym zabytku sakralnym w tej części kraju. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, bo o niej mowa, zachwyca nie tylko swą sylwetką, ale i wnętrzem, w którym można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki. Świątynia ta jest jednym z najpiękniejszych przykładów tzw. renesansu lubelskiego, nic więc dziwnego, że miłośnicy i historycy sztuki tak chętnie poświęcają jej swój czas. Kościół Klarysek oraz kościół św. Tomasza Apostoła to kolejne zabytki architektury sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Miłośników sztuki sakralnej może też zachwycić synagoga, wznosząca się w niewielkiej odległości od rynku. To cenna pamiątka po miejscowej społeczności żydowskiej, której wnętrze jest obecnie udostępnione turystom.

Podczas wycieczki po Zamościu warto też odwiedzić Arsenał, dziś wykorzystywany jako muzeum. Ciekawą przygodą jest też spacer po miejskich fortyfikacjach, które do dziś zadziwiają potężnymi bastionami oraz licznymi bramami miejskimi. I te umocnienia są ciekawymi pamiątkami z czasów hetmana Zamoyskiego, który zadbał, by jego miasto było miejscem nie tylko pięknym, ale i bezpiecznym. Stara Brama Lubelska, Stara Brama Lwowska, czy Brama Szczebrzeska – oto atrakcje, które do dziś wzbudzają zachwyt.

Kto chce uciec poza miasto i odpocząć od miejskiego gwaru, ten może odwiedzić tutejszy ogród zoologiczny. Ci turyści, którzy znajdą tanie noclegi na terenie Zamościa, będą mogli też urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Kuszą okolice Szczebrzeszyna i Krasnobrodu, intryguje też Zwierzyniec i rozciągający się za nim Roztoczański Park Narodowy. Dzięki takim atrakcjom wypoczynek w rejonie Zamościa staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem, a czas spędzony w tej części kraju dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.