Najlepszy czas do podroży po Polsce

Podróżując do Polski można podziwiać wspaniałe dziedzictwo średniowiecznej architektury, dowiedzieć się o wielkich tragediach jakie spotkały ten kraj w czasie II wojny światowej oraz skosztować wyśmienitej gastronomii w dobrej cenie. W tym darmowym przewodniku turystycznym po Polsce zamierzamy przekazać ci wszystkie informacje, wskazówki, zalecenia i sugestie, abyś mógł odwiedzić ten kraj i cieszyć się nim tak samo jak my.

Kiedy jechać do Polski?

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Polski? Czy lato to dobry czas na wizytę w Polsce? Naszym zdaniem najlepszym czasem na podróż do Polski, do miast takich jak Kraków czy Warszawa jest okres od maja do września, ponieważ w ten sposób unikniesz ostrej polskiej zimy. Mimo, że latem jest więcej turystów, nie widzieliśmy tak wielu turystów, jak się spodziewaliśmy, więc jest to dobry czas na wyjazd.

Należy pamiętać, że święta Bożego Narodzenia i głównie w miesiącach letnie przypadają na wysoki sezon, więc napływ turystów jest zwykle wyższy, jak również obłożenie hoteli. Nie ma tu jednak tylu ludzi, co w innych europejskich miastach o większej sławie, takich jak Rzym czy Paryż, można więc zwiedzać kraj bez stresu.

Klimat w Polsce

Klimat na północy i zachodzie Polski jest oceaniczny, a w miarę przesuwania się na południe i wschód staje się cieplejszy i bardziej kontynentalny. Jeśli chodzi o temperatury, można uogólnić, że w miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław polskie lato jest łagodne, ze średnimi temperaturami około 20° C. Jednak zimą temperatury są znacznie niższe, średnio -2° C, osiągając maksymalne minima nawet do -20° C.

Jednak pod względem opadów, lato jest okresem, kiedy w Polsce pada najwięcej. Chociaż prawdą jest, że opady deszczu są stałe przez cały rok, należy zauważyć, że zimy są bardziej suche, a lato to czas, kiedy jest więcej opadów, skoncentrowanych w miesiącach: czerwcu, lipcu i sierpniu. Prawdą jest jednak, że jeśli weźmiemy pod uwagę dni w których pada deszcz, liczba ta jest mniej więcej stała i wynosi około 12 do 14 miesięcznie w miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław.

Planując podróż do Polski należy również wziąć pod uwagę ilość godzin słonecznych. W lecie dni są znacznie dłuższe (do ponad 16 godzin) niż w zimie (do 8 godzin). Ale nie tylko to, godziny bezpośredniego nasłonecznienia w lecie są pięciokrotnie dłuższe niż w zimie. Tak więc, jeśli nie chcesz cieszyć się polską atmosferą świąt Bożego Narodzenia lub śniegiem, najlepszym czasem na podróż jest okres letni.