• 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • 9.png
 • 10.png
 • 11.png
 • 12.png
Drukuj

Smoląg

Wieś sołecka Smoląg leży na terenie podmokłym, zatorfowionym, przekształconym w znacznej części na łąki. Smoląg należy do najstarszych osad Pomorza Gdańskiego. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne w postaci grobów osad kultury neolitycznej. Dokument potwierdzający istnienie osady nadali Krzyżacy w XV w. W czasach Polski szlacheckiej wieś należała kilkakrotnie do różnych właścicieli. Smoląg może się poszczycić postacią Michała Klkstaina, ziemianina, który w drugiej połowie XIX w. był posłem do parlamentu pruskiego w Berlinie.

 

Czytaj więcej: Smoląg

Drukuj

 

Grabowiec

 

Wieś sołecka Grabowiec położona jest w północno-wschodniej części gminy Bobowo. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi - 348ha, wieś o stosunkowo niskich klasach gleb, duży udział lasów oraz kilka gospodarstw rolnych.

Czytaj więcej: Grabowiec

Drukuj

 

Jabłówko

Miejscowość sołecka Jabłówko położona jest w północnej części gminy Bobowo. Nazwa pochodzi od sąsiadującej miejscowości Jabłowo w Gminie Starogard Gdański, a ściślej od jej zniemczonego zdrobnienia ? Klein Jablau. Miejscowość należy do najstarszych na Kociewiu. Świadczą o tym odkryte na początku XX w. dwa zespoły grobów skrzynkowych z lat 700 ? 400 p.n.e. ok. 600m na północny zachód od centrum wsi (w stronę sąsiedniej wsi Dąbrówka) oraz na wschód, w stronę starej linii kolejowej. Wewnątrz grobów znaleziono między innymi oprócz naszyjników, dwie urny popielinowe ozdobione rysunkami jeźdźców. Brak jest jednak dalszych dowodów materialnych na ciągłość osadniczą. Mimo to można powiedzieć, że Jabłówko w przeszłości rozwijało się, czego dowodem może być fakt, że w XIX w. stanowiło całość z Jabłowem, będąc folwarkiem szlacheckim.

Czytaj więcej: Jabłówko

Drukuj

Wysoka

Wieś sołecka Wysoka położona jest w zachodniej części gminy Bobowo. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi - 1165ha, stosunkowo wysokie klasy gleb uwarunkowały rozwój rolnictwa. Nazwa pochodzi od słowa ?wysoki?. Jest to osada neolityczna z lat 4000 ? 1700 p.n.e. Wykopaliska powojenne wskazują także na istnienie w odległości około 2km od dzisiejszego centrum osady ludności kultury wschodnio ? pomorskiej z lat ok. 700 ? 400 p.n.e. Świadczą o tym relikty z tego okresu wykopane podczas wykopywania torfu. Miejscowość w dokumentach pisanych występuje w XIII w. Wieś na przestrzeni wieków zmieniała swych właścicieli, została także znacznie zniszczona podczas wojen polsko - szwedzkich. Istnieje legenda, która mówi o zatopionej armacie szwedzkiej w ówczesnym jeziorze (obecnych torfowiskach).

Czytaj więcej: Wysoka

Drukuj

Grabowo

Wieś sołecka Grabowo położona jest w południowej części gminy Bobowo. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa ?grab?. Do wsi administracyjnie należy przysiółek Maksymilianowo. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi 1062ha, klasy gleb uwarunkowały dobry rozwój rolnictwa.

Czytaj więcej: Sołecwo Grabowo

Więcej artykułów…

 1. Sołectwo Bobowo